Egzekucja komornicza - co oznacza i jak długo trwa? | Kancelaria antywindykacyjna - Pogromcy Egzekucji
Jak długo komornik może prowadzić egzekucję

Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

10 czerwca, 2021 Posted by Egzekucja komorniczna 0 komentarzy w “Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?”

Proces postępowania egzekucyjnego jest prowadzony wobec dłużników, którzy mimo licznych upomnień do zapłaty oraz rozpraw sądowych, wciąż zalegają ze swoimi zobowiązaniami. W takiej sytuacji możemy spodziewać się zajęcia komorniczego. Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego, jak długo komornik może prowadzić egzekucję.

Z artykułu dowiesz się:

 

Co oznacza egzekucja komornicza i jak wygląda?

Egzekucja komornicza jest postępowaniem, w wyniku którego dochodzi do zajęcia majątku dłużnika na rzecz jego zobowiązań. Jak wygląda egzekucja komornicza? Wykonaniem egzekucji po wcześniej wydanej decyzji przez sąd, zajmuje się komornik. Wierzyciel, w przypadku braku pomyślnie przeprowadzonych prób ściągnięcia należności od swojego dłużnika, ma prawo do wystąpienia na drogę sądową. Przed podjęciem decyzji o zajęciu egzekucyjnym, sąd w celu doprowadzenia do ugody stosuje mediacje.

W przypadku niepomyślnych efektów, możliwe jest wydanie tytułu egzekucyjnego. Pamiętajmy, że nie jest on podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek działań przez komornika. Kolejnym krokiem jest wnioskowanie przez wierzyciela o wydanie tytułu komorniczego. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu, może on zgłosić się do komornika.

Co oznacza egzekucja komornicza? O tym, jaka część majątku ma podlegać zajęciu, informuje wniosek o wszczęciu egzekucji, a nie osoba wykonująca decyzje sądu. Każdorazowo zgodnie z Ustawą o komornikach sądowych i egzekucji z 2019 roku, wniosek egzekucyjny musi zostać wypełniony na urzędowym formularzu. Co więcej, powinny znaleźć się na nim takie informacje jak: dane dłużnika, wysokość wierzytelności, składniki majątkowe i nieruchomości dłużnika.

 

Jak długo trwa egzekucja komornicza?

Z teoretycznego punktu widzenia, zajęcie komornicze powinno odbywać się do momentu zaspokojenia wszystkich roszczeń wierzyciela. Ile trwa egzekucja komornicza? Niestety doświadczenie pokazało, że w praktyce komornik nie ma z czego ściągnąć wierzytelności.

W takiej sytuacji komornik ma obowiązek wysłania pisma do wierzyciela o bezskuteczności zajęcia. Wówczas wierzyciel w ciągu tygodnia musi dostarczyć wniosek, gdzie zawarte zostaną inne sposoby egzekucji. Należy zwrócić tym samym uwagę, że komornik nie decyduje o tym, jakie części majątku podlegają zajęciu, a jest to jasno określone w tytule komorniczym wydawanym przez sąd. Sprawdź też, jak dogadać się z komornikiem.

W przypadku braku przedstawienia wniosku przez wierzyciela, postępowanie zostaje umorzone, a komornik może zgłosić do sądu wniosek o wprowadzenie dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

 

 


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Uzyskaj wsparcie