Egzekucja - jak to działa? | Kancelaria antywindykacyjna - Pogromcy Egzekucji

Egzekucja – jak to działa?

Czym jest egzekucja?

Co cechuje egzekucję komorniczą?

Egzekucja jest naturalnym procesem – zdarzeniem gospodarczym występującym w gospodarce rynkowej. Zawsze gdy wierzyciel nie może odzyskać swoich pieniędzy, musi udać się do Sądu po tytuł wykonawczy. Dokument ten należy załączyć do wniosku egzekucyjnego który składa się u komornika określonego wedle miejsca przebywania dłużnika. Komornik jest ustawowo zobowiązany do prowadzenia egzekucji, jest też jednocześnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą pod szyldem Państwa. W Polsce komornik jest źle kojarzony zarówno przez wierzycieli jak i dłużników.

W wolnej Polsce nikt nie podjął się uporządkowania rynku komorniczego, ustawodawca dopiero od 1 stycznia 2019 wprowadził nową ustawę regulującą pracę komorników, pozostawia ona jednak nadal wiele luk w prawie i co do istoty w praktyce rynek komorniczy nie ulegnie istotnym zmianom.

Sposób działania komorników

Egzekucja komornicza w praktyce

Prowadzenie egzekucji to ustalenie majątku dłużnika i sprzedaż go w trybie wymuszonym, czyli szybko i za grosze. Działalność w zasadzie porównywalna do rynku lombardowego. Ktoś w egzekucji kupuje tanio po to by sprzedać drogo. Należy też pamiętać że wynagrodzenie komornika to ok. 15% i jest odliczane w pierwszej kolejności przed wierzycielami. Taka sytuacja prowadzi do pokrzywdzenia wierzycieli i dłużników. Egzekucja dziś w prostej linii prowadzi pozbawienia dłużnika majątku oraz braku pełnego zaspokojenia wierzycieli.

System działa tak że 90 % prowadzonych egzekucji jest obarczonych błędami formalnymi i prawnymi, a strony nie mają ani wiedzy ani świadomości że można pilnować komornika na każdym etapie i wymuszać uczciwe podejście. Komornik chce szybko zarobić. Skargi na czynności komornika to zaledwie kilkanaście procent. Niska prawna świadomość społeczna powoduje to że większość ze skarg jest błędnie sporządzonych a braki formalne nie są uzupełniane przez co Sądy odrzucają te skargi.

Weź sprawy w swoje ręce

Nie pozwól na sprzedaż swojego majątku za grosze

Korzystaj z przysługujących Ci praw

Nie bój się napisać skargi na komornika! Sąd to ostoja sprawiedliwości i jest zobowiązany do ochrony Twoich praw.

Wykaż inicjatywę w działaniu

Tylko Sąd może zagwarantować uczciwość w egzekucji i rozpatrzyć Twoją skargę. Nikt po za Tobą nie będzie dbał o twój interes.

Kontroluj działania komornika

Nikt na bieżąco nie kontroluje pracy komorników, jeśli nie napiszesz skargi nikt się nigdy nie dowie o niezgodnym z prawem zachowaniu, nieuczciwości, zaniechaniu.

Podejmij kolejny krok

Dowiedz się więcej lub skontaktuj z nami!

Od 20 lat pomagamy ludziom w walce z nieuczciwymi egzekucjami komorniczymi, teraz możemy pomóc również Tobie. Jeśli chcesz nas o cokolwiek spytać, nie wahaj się! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie twoje pytania!


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Uzyskaj wsparcie