Jak prowadzić negocjacje z komornikiem? Wskazówki | Kancelaria antywindykacyjna - Pogromcy Egzekucji

Jak negocjować z komornikiem?

 

Przeciętny dłużnik dopiero po uzyskaniu informacji o rozpoczęciu egzekucji komorniczej zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej się znalazł. Wizja utraty majątku powoduje, że zaczynamy szukać sposobu na uratowanie swojej własności, lub ograniczenie strat materialnych wynikających z takiej egzekucji. Naturalną metodą wielu osobom wydają się negocjacje z komornikiem w celu wypracowania korzystnych rozwiązań. Sprawdź, jak rozmawiać z komornikiem i czy tego rodzaju pertraktacje przysporzą Ci spodziewanych korzyści.

Negocjacje z komornikiem

Czy można negocjować z komornikiem? Rozmowa z komornikiem w opinii wielu osób przynosi marne efekty, być może dlatego, że porażająca większość dłużników nie ma pojęcia, jak należy zachować się w trakcie takich negocjacji i jakie argumenty podnosić. To oczywiste, że komornik jako organ wykonawczy, jedynie wykonuje postanowienie sądu o wszczęciu egzekucji na rzecz wierzyciela – dlatego negocjacje z komornikiem w zakresie obniżenia wysokości długu, czy rozłożenia go na raty, nie przyniosą rezultatu – przepisy prawa nakładają bowiem na komornika obowiązek wszczęcia i prowadzenia egzekucji zgodnie z postanowieniem tytułu wykonawczego.

Czy to oznacza, że nie ma sensu w ogóle negocjować z komornikiem? Niekoniecznie. Należy jednak zdać sobie sprawę, że jest on przedsiębiorcą i jak każda osoba prowadząca działalność gospodarczą – dba o własny zysk, którym będzie np. prowizja od sprzedaży mienia dłużnika. I to właśnie w tym obszarze otwiera się przestrzeń do tego, jak negocjować z komornikiem. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jest on reprezentantem wierzyciela, i to właśnie z osobą, u której mamy dług, warto negocjować kwestie takie jak obniżenie prowizji, rezygnacja z odsetek czy rozłożenie płatności na korzystne raty.

Jak negocjować z komornikiem?

Praktyka pokazuje, że negocjując z wierzycielami, można zyskać znacznie więcej, gdyż to oni są faktycznymi dysponentami długu, dlatego porozumienie zawarte z domagającym się zwrotu zadłużenia będzie znacznie korzystniejszym posunięciem niż negocjowanie z komornikiem. Jak prowadzić negocjacje z komornikiem? Warto w tej kwestii zapewnić sobie pomoc profesjonalnej kancelarii antywindykacyjnej, broniącej interesu dłużnika w trudnym i zawiłym sporze prawnym o egzekucję komorniczą.

 


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Uzyskaj wsparcie