Jak walczyć z komornikiem sądowym? Sposoby na walkę | Kancelaria antywindykacyjna - Pogromcy Egzekucji

Jak walczyć z komornikiem?

 

Problem z nieterminowym spłacaniem zobowiązań dotyczy coraz większej liczby dorosłych Polaków. Zadłużamy się z różnych powodów, jednaka niezależnie od nich, każda z tego rodzaju spraw może mieć swój finał w sądzie, w postaci wystawienia tytułu wykonawczego. Wówczas do akcji wkracza komornik sądowy i dokonuje zajęcia majątku dłużnika. Przed egzekucją można jest jednak bronić i to całkowicie legalnie. Sprawdź, jak walczyć z komornikiem i w jaki sposób ochronić swój majątek przed licytacją, a w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Walka z komornikiem sądowym – sposoby

Zmiana miejsca zamieszkania – szansa na zawieszenie egzekucji

Dłużnik, który zmienił miejsce zamieszkania i z tego powodu nie mógł odebrać zawiadomienia od wszczęciu egzekucji komorniczej, w naturalny sposób nie miał szansy, by odwołać się od decyzji sądu – w takiej sytuacji istnieje możliwość zawnioskowania o zawieszenie czynności komornika. Jak walczyć z komornikiem sądowym? Zgodnie z prawem, sąd musi poinformować dłużnika o wszczęciu postępowania względem niego, jak i o przysługującym mu prawie do odwołania. Jeśli tak się nie stało – np. ze względu na wysłanie korespondencji pod niewłaściwy adres – dłużnik ma podstawę do wstrzymania egzekucji.

Wyjazd za granicę

Często mylnie rozumiany jako „ucieczka” przed komornikiem, w praktyce umożliwiający podjecie lepiej płatnej pracy, umożliwiającej regularne spłacanie zobowiązań. Wyjazd za granicę „za chlebem” to popularna opcja szczególnie wśród osób samotnych i niezależnych, nieposiadających dzieci czy rodziny na utrzymaniu. Takim dłużnikom znacznie łatwiej jest podjąć decyzję o poszukaniu pracy poza granicami Polski, a dodatkową zaletą tego rozwiązania jest zawieszenie postępowania przez komornika sądowego, z uwagi na nieskuteczność egzekucji. Jak wygląda walka z komornikiem? Teoretycznie wierzyciel może ubiegać się o europejski nakaz zapłaty w przypadku opuszczenia przez dłużnika terytorium kraju, jednak procedura ta generuje mnóstwo formalności, przez co tylko niewielki procent najbardziej zdeterminowanych wierzycieli korzysta z tej możliwości dochodzenia swoich roszczeń.

Praca za minimalne wynagrodzenie – co może zabrać Ci komornik?

Kwota stanowiąca równowartość minimalnej miesięcznej pensji nie może być zajęta przez komornika z uwagi na przepisy mówiące o tzw. minimum egzystencji. Niektórzy dłużnicy porozumiewają się z pracodawcą, by ten przekazywał im na konto wyłącznie równowartość najniższego wynagrodzenia, a pozostałą część wręczał „pod stołem” – w takim przypadku egzekucja komornicza również będzie bezskuteczna.

Uwaga: w przypadku dłużników alimentacyjnych ta zasada nie ma zastosowania. Komornik może zająć do 60% wynagrodzenia osoby zadłużonej, niezależnie od tego, jak wysokie pobory osiąga.

Część dłużników, nie mając pomysłu na to, jak walczyć z komornikiem sądowym, niemal od razu po wszczęciu postępowania ucieka do szarej strefy, ukrywając swoje dochody. Praca „na czarno” w połączeniu z brakiem majątku, z którego może być prowadzona egzekucja komornicza, może stanowić szybką drogę do wstrzymania lub umorzenia czynności, choć nie należy zapominać, że z punktu widzenia prawa szara strefa jest nielegalna.

Otwarcie rachunku w baku spółdzielczym lub SKOK-u

Konto bankowe w jednym z wielkich komercyjnych banków pozwala znacznie łatwiej namierzyć komornikowi sądowemu osiągane przez dłużnika dochody za pomocą specjalnego systemu elektronicznego. Właśnie dlatego część dłużników otwiera rachunki oszczędnościowe w mniejszych bankach spółdzielczych lub SKOK-ach, które zwykle nie podlegają pod system. To sposób na walkę z komornikiem. Powszechną praktyką jest również zakładanie konta z dala od miejsca zamieszkania, co również utrudnia namierzenie organom wykonawczym przepływów gotówki.

Upadłość konsumencka dłużnika a szansa na umorzenie egzekucji komorniczej

Ogłoszenie bankructwa konsumenckiego także sprzyja skutecznemu oddłużaniu i może skutkować umorzeniem egzekucji komorniczej z uwagi na brak możliwości całościowego lub częściowego zaspokojenia wierzyciela. Wniosek o upadłość konsumencką należy złożyć w sądzie, a po uprawomocnieniu się korzystnego dla dłużnika orzeczenia, istnieje możliwość zastopowania egzekucji komorniczej.

Jak walczyć z komornikiem?

Opisane powyżej sposoby to tylko niektóre metody na to, jak walczyć z komornikiem w obronie swojego majątku. Cennym wsparciem dla osób zadłużonych jest bez wątpienia profesjonalna pomoc prawna, udzielana przez kancelarię antywindykacyjną. Jako Pogromcy Egzekucji, zapewniamy dłużnikom kompleksową opiekę prawną oraz pomagamy wypracować najskuteczniejszą dla danego przypadku strategię oddłużania i obrony przed egzekucją komorniczą. Przez lata naszej działalności zaufało nam wielu zadowolonych Klientów, doceniając naszą skuteczność działań antywindykacyjnych oraz niezawodność we wstrzymywaniu czynności komornika sądowego wykonywanych w ramach tytułu wykonawczego. Skontaktuj się z naszym biurem, opisz swój problem i sprawdź, jak możemy pomóc Ci w skutecznej obronie przed egzekucją komorniczą.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Uzyskaj wsparcie