Ile komornik może zabrać z pensji? | Kancelaria antywindykacyjna - Pogromcy Egzekucji
ile pensji może zająć komornik

Ile komornik może zabrać z pensji?

10 czerwca, 2021 Posted by Egzekucja komorniczna 0 komentarzy w “Ile komornik może zabrać z pensji?”

Zastanawiasz się, jaką kwotę może zabrać miesięcznie komornik z Twojego wynagrodzenia? To pytanie pozostaje jeszcze częściej zadawane w trakcie kryzysu, który jest wywołany pandemią COVID-19. Dowiedz się, w jakiej wysokości komornik może zająć Twoje wynagrodzenie i czy pracodawca ma związane z tym obowiązki?

W trakcie artykułu dowiesz się:

  • Jaką wartość miesięcznego wynagrodzenia z tytułu o pracę może wyegzekwować od Ciebie komornik?
  • Czy komornik może zająć emeryturę seniora?

Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie, który został określony w przepisach Kodeksu Pracy. Komornik sądowy pozostaje zobowiązany do wysłania odpisu zajęcia komorniczego zarówno do pracownika, jak i jego pracodawcy. Dokument ten jest tworzony na podstawie wyroku sądu zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

W przypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę przez komornika, sytuacja pozostaje problematyczna również dla pracodawcy. Musi on bowiem dopełnić szeregu niezbędnych formalności. Organ egzekucyjny informuje o konieczności przekazywania części zajętego wynagrodzenia komornikowi z tytułu pracy osoby zadłużonej, do momentu całkowitego pokrycia należności.

Ile może zabrać komornik?

Kwota zajęcia komorniczego pozostaje ściśle uzależniona od aktualnej płacy minimalnej. W 2021 roku wynosi ona 2800 złotych brutto i ta kwota pozostaje wolna od zajęcia komorniczego. W przypadku, gdy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, otrzymuje wynagrodzenie równe minimalnej krajowej, komornik nie może potrącić nawet złotówki jego wynagrodzenia. Wyjątkiem stanowią zajęcia alimentacyjne.

Oprócz pozostawienia do dyspozycji dłużnika danej kwoty, komornik może wykonać zajęcia wyłącznie bez przekraczania maksymalnego progu zajęcia wynagrodzenia wyższego niż płaca minimalna.

Komornik ma prawo zająć maksymalnie 60 procent wynagrodzenia miesięcznie w przypadku dłużników alimentacyjnych, to znaczy, że do dyspozycji dłużnika powinna pozostać równowartość 40 procent minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku.

W przypadku pozostałych dłużników, komornik może zająć maksymalnie 50 procent wynagrodzenia miesięcznego w sytuacji, gdy dłużnik zarabia miesięcznie z tytułu umowy o pracę więcej niż 5600 złotych. Pozostali dłużnicy mogą spodziewać się zajęcia komorniczego w wysokości, która jest ponad minimalne wynagrodzenie.

Dowiedz się jak uchronić się przed komornikiem!

Czy komornik może zająć emeryturę?

Komornik może egzekwować od emerytur 25 procent wartości ich miesięcznej emerytury. Konieczne pozostaje jednak pozostawienie do dyspozycji dłużnika kwoty wolnej od potrąceń. W roku 2021 wynosi ona 917,07 zł, a minimalna emerytura to 1250,88 zł brutto.

Sprawdź: Pomoc dla zadłużonych


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Uzyskaj wsparcie