Jak wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości?

Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć problemów komorniczych, jest regularne płacenie podatków oraz spłacanie zaciągniętych kredytów. Wówczas nie ma obaw, że komornik zajmie Ci dom czy mieszkanie. Jak wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości, gdy jednak narosło Ci zadłużenie?

Zanim dojdzie do etapu egzekucyjnego długu, ma miejsce postępowanie upominawcze. Wówczas organ podatkowy przesyła upomnienie, wzywające do uiszczenia należności. Sama egzekucja może rozpocząć się dopiero po upływie siedmiu dni od jego doręczenia. W przypadku niezapłacenia podatku w tym terminie wystawia się tzw. tytuł wykonawczy.

Jeżeli natomiast chodzi o niespłacanie rat w banku, przychodzi najpierw ponaglenie, aby uregulować należność w ciągu kilku-kilkunastu dni. Jeżeli zostanie to bez Twojej odpowiedzi, bank może wypowiedzieć umowę kredytu i doprowadzić do egzekucji długu z udziałem komornika. Zanim więc dojdzie do tej sytuacji, można spróbować podjąć rozmowy z bankiem. Podczas negocjacji warto zaproponować np. spłacanie samych odsetek przez kilka-kilkanaście miesięcy albo poprosić o wydłużenie spłaty (zmniejszy Ci się miesięczna rata).

Jeżeli bank zgodzi się na któryś z tych wariantów, to wówczas nie może Ci już wypowiedzieć umowy kredytu z powodu utraty zdolności kredytowej. W ten sposób też nie ma prawa wszcząć egzekucji. Gdy jednak nie uda Ci się uzyskać consensusu, to bank wypowie umowę, a okres wypowiedzenia z reguły wynosi 30 dni. To ostatni moment na to, abyś zwrócił w całości salda kredytu wraz z należnymi odsetkami i innymi naliczonymi opłatami. Po jego upływie kredytodawca wystawi tzw. bankowy tytuł egzekucyjny.

Wiedząc, jakie istnieją sposoby na wstrzymanie egzekucji komorniczej z nieruchomości, warto z nich skorzystać, aby nie stracić dachu nad głową.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Uzyskaj wsparcie