Jak dogadać się z komornikiem?

W trakcie wykonywania egzekucji komorniczej wielu dłużników popełnia rażące błędy w postępowaniu, które zamiast ułatwić wyjście z trudnej sytuacji, tylko ją pogarszają. Przykładem takich zachowań jest np. unikanie odbierania korespondencji, czy nieudzielanie informacji komornikowi, co jest obowiązkiem dłużnika. Sprawdź, jak dogadać się z komornikiem i jakich zasad przestrzegać, by egzekucja odbywała się na cywilizowanych zasadach.

Poczucie niesprawiedliwości, krzywdy, osaczenia czy wręcz szantażu, to emocje, które niezwykle często towarzyszą osobom, wobec których wszczęto postępowanie komornicze. Bardzo często emocje te prowadzą do zachowań, których konsekwencją jest pogorszenie sytuacji osoby zadłużonej. Ignorowanie pism od komornika czy unikanie rozmowy, to najgorsze z możliwych rozwiązań. Aby dogadać się z komornikiem, należy przede wszystkim oddzielić emocje i nasze własne opinie od faktów i podejść do sprawy „na chłodno”, koncentrując się na działaniach, które przyniosą poprawę naszej sytuacji.

Jak rozmawiać z komornikiem?

Podstawową zasadą odnośnie do tego, jak rozmawiać z komornikiem jest zasada aktywności dłużnika. Odbieranie pism, stawianie się w wyznaczonych terminach w kancelarii komorniczej celem udzielania wyjaśnień oraz informacji czy koncentrowanie się na rozwiązaniach, które mają pomóc wyjść z długów, to absolutne wzorce postępowania w relacjach z komornikiem. Jak z nim rozmawiać? Warto stosować się do kilku podstawowych zasad i uświadomić sobie pewne istotne zależności, które pozwolą dogadać się z komornikiem.

Jak rozmawiać z komornikiem – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać:

  • zachowaj spokój – mimo że nie jest to łatwe, rozmawiając z komornikiem, powinieneś powstrzymywać się od emocjonalnych wypowiedzi i nieracjonalnych zachowań, które często wynikają z Twojej niewiedzy i tylko utrudnią przebieg egzekucji,
  • komornik nie weryfikuje zasadności egzekucji, tylko realizuje tytuł wykonawczy, więc przekonywanie go, że dochodzenie roszczenia wobec Twojej osoby jest bezzasadne, nie przyniesie skutku,
  • komornik nie jest radcą prawnym, dlatego nie udzieli Ci wsparcia w procesie egzekucyjnym,
  • udzielaj informacji komornikowi – dłużnik ma obowiązek odpowiadać na te pytania komornika oraz udzielać mu tych informacji, które są niezbędne do prowadzenia egzekucji. Udzielanie fałszywych informacji lub całkowity brak kontaktu, mogą skończyć się nałożeniem kary grzywny,
  • pamiętaj, że masz prawo do złożenia skargi na czynności komornicze – to lepsza opcja dochodzenia swoich racji, niż brak kontaktu czy groźby karalne pod adresem komornika.

Warto również w rozmowie z komornikiem, koncentrować się przede wszystkim na sposobach rozwiązania problemu, a nie jego eskalacji. Jak wiadomo, nie jest łatwo dogadać się z komornikiem, dlatego dobrym pomysłem będzie współpraca z kancelarią antywindykacyjną, której przedstawiciele doskonale znają prawo, dzięki czemu stanowią bezcenne wsparcie dla dłużnika.


Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.

Uzyskaj wsparcie